Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ СОЧИВО: Суперхрана из древних времена

СОЧИВО: Суперхрана из древних времена

1424
Фото: Pixabay

Сочиво је једногодишња биљка из породице махунарки, високовредна јер је веома хранљива. То је здрава, али у нашим крајевима запостављена  намирница, која се лако може скувати и припремити на више начина. У Библији се спомиње да је оно, још пре четири хиљаде година, било предмет трговине, а семе је пронађено и у египатским пирамидама старим више од четири миленијума.

Због високе нутритивне а ниске калоријске вредности, сочиво је одличан додатак исхрани. Једна кашичица зрна овог поврћа има само 14 калорија. Зрна су богата лако сварљивим беланчевинама, које организму дуго дају осећај ситости. Од витамина садржи Б 1, Б 9, од минерала много магнезијума, гвожђа, фосфора, мангана, цинка и калијума, а обилује и биљним влакнима.

Стабилизује телесну тежину

Доказано је да снижава ниво холестерола у крви и помаже уклањању ризика од срчаних обољења. Биљна влакна убрзавају варење, шећери се брже транспортују кроз црева, а дужом употребом – помаже у стабилизацији телесне тежине.

Постоје три врсте сочива: црвено или наранџасто, смеђе и зелено. Све три врсте имају исту нутритивну и хранљиву вредност, а разликују се по боји, времену кувања, често и по намени.

Смеђе је најпознатије и може се наћи у свим продавницама здраве хране, већини маркета и пијаца. Зелено је, због чврсте структуре, идеално за припрему салата. Кува се до 45 минута. Осим од зрна, салата се може припремити и од клица. Потребно је да се  семе, током пет дана, по осам сати свакодневно, потопи у воду. Највредније је ако се то ради зими, када је избор свежег поврћа оскудан. Црвено или наранџасто је најслађе, а кува се око 25 минута и деси се да се за то време и раскува, те је идеално за припрему чорби, варива, намаза…

 Пре кувања – потопити

Поред много корисних особина, ова намирница има и једну ману. Наиме, због обиља фитата, она је инхибитор трипсина, фермента који код људи има веома важну улогу у варењу. Због тога је потребно да се семе сочива вече пре кувања потопи у млаку или топлу воду, у којој ће одстојати целу ноћ. Тако ће се знатно смањити садржај фитата. Такође, ова намирница није препоручљива за особе оболеле од гихта.

Наредног дана, пре кувања, вода се оцеди, семе пребаци у лонац, дода три пута више воде и кува. Чим прокључа, температуру треба смањити а лонац поклопити. За салату се кува краће, а за сва друга јела неопходно је дуже кување.

Препоручује се да се у исхрани комбинује са различитим житарицама у истом оброку јер се само на тај начин добија уравнотежени састав есенцијалних аминокиселина неопходних људском организму. Добро се слаже и са месом, јајима, а у салатама са свежом паприком, зачинским биљем, белим луком, ђумбиром и маслиновим уљем. Постоји много рецепата а ми смо одабрали само неке.

Крем чорба

Потребна је једна велика шоља црвеног сочива, које се увече потопи у воду, три кашике булгура (брашно од ољуштених зрна пшенице, најбоље је купити га у продавници здраве хране), једна дршка целера, један чен белог лука, кашичица слатке црвене паприке, 200 милилитара пасираног парадајза или јако густог домаћег сока, и по укусу со, бибер, лимун, сушена нана и чили папричица.

Сочиво процедити и убацити у кључалу воду заједно са преполовљеним ченом белог лука, дршком целера исеченом на ситније комаде, чили папричицом и мало маслиновог уља и крупне морске или хималајске соли. Петнаестак минута касније додају се булгур и црвена паприка, налије топлом водом или бујоном (супом) од поврћа и кува још пола сата. Десетак минута пред крај кувања дода се парадајз. Лонац са скуваним поврћем се склони са ватре, извади папричица, у посебан суд оцеди део течности и сачува. Све поврће се измикса штапним миксером, сједини са одливеном течношћу, по жељи дода још воде и прокува.

Готову чорбу топлу сервирати у тањире, посути сувом, уситњеном наном, додати неколико капи маслиновог уља, а уз тањир ставити кришку лимуна која ће се исцедити у чорбу непосредно пре јела.   

Фото: Pixabay

Вариво са сланином, шаргарепом и кромпиром

За четири особе је потребно: 300 грама зеленог сочива, 20 г маргарина, 40 г сланине, 50 г шаргарепе, 200 г кромпира, неколико листова ловора,  две кашике сувих зачина, мало сувог мајорана.  

 После натапања сочиво се скува. Препоручљиво је да се на пола кувања вода одлије и дода свежа. За то време на маргарину се пропржи сецкана сланина, додају шаргарепа и кромпир исечени на коцкице, ловоров лист, мајоран, улије мало воде и краткотрајно продинста. У то се дода суви зачин растворен у мало воде и скувано сочиво, и кува још петнаестак минута. Ово вариво се најбоље слаже са свињским печењем, али може да се једе и само, без додатака.

Палачинке од сочива и пиринча

Сви рецепти за овај специјалитет потичу из Индије, где се палачинке продају и на улици јер се, када се то ради свакодневно, лако и брзо припремају. У нашим условима припреме трају ноћ и цео сутрашњи дан, али вреди се потрудити.

За 15 до 20 палачинки је потребно: 300 грама дугозрног пиринча, 100 г црвеног сочива, млака вода, по четвртина кашичице соли, куркуме, млевеног бибера, две кашичице ситно сецканог листа коријандера, уља за пржење.

У млаку воду се, око осам сати пре припреме, а то је најбоље урадити претходно вече, потопе пиринач и сочиво. Ујутру се вода оцеди, смеса стави у блендер или се измикса штапним миксером, све док се не добије глатка маса. Посуда се покрије провидним целофаном и остави у топлој просторији наредна 24 сата, да смеса ферментише. Тесто на површини мора имати ситне мехуриће, а укус му је киселкаст.

Пре пржења у смесу се додају со, бибер, куркума и коријандер. Тефлонски тигањ се премаже уљем или маргарином. Великом кашиком или мањом кутлачом се заграби смеса, полако се спусти на загрејан тигањ и благо и пажљиво рашири по дну јер је лепљивија од оне за палачинке. Пече се са сваке стране по пола минута, а готове палачинке чувају се на топлом месту.

Ћуфте од сочива, сира и тиквица

За четири особе треба: 150 грама сочива (било ког), 100 г тврдог наренданог сира, једна тиквица или зими нарендан кромпир у адекватној количини, главица црног лука, три-четири чена белог лука, једно јаје, три кашике маслиновог уља, шест кашика презли, три кашичице сецканог листа першуна, кашичица соли, по жељи мало бибера и слатке павлаке и кукурузног брашна и паленте.

Претходно потопљено сочиво се прокува око 20 минута, процеди и остави да се прохлади. Док се оно кува, припремити остале састојке – нарендати сир, тиквицу или кромпир и измешати са куваним прохлађеним сочивом. Додати јаје, маслиново уље, презле, першун, зачине и мешењем направити уједначену смесу. Влажним рукама обликовати ћуфтице и уваљати их у мешавину кукурузног брашна и паленте.

Ћуфте се могу направити и дан раније и чувати у фрижидеру. Укусније су када „одстоје“. Прже се у загрејаном уљу или у рерни, што је чистије за домаћицу. У том случају се тепсија науљи, стави папир за печење и пече на 180 степени, док  ћуфте не добију фино обојену хрскаву корицу.

С. Мујановић

Добро јутро број 561 – Јануар 2019.