Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ СОК И ЏЕМ ОД ПАРАДАЈЗА, С МЛЕВЕНОМ ПАПРИКОМ ЧИНИ БРЕНД „СА ТИМИНЕ...

СОК И ЏЕМ ОД ПАРАДАЈЗА, С МЛЕВЕНОМ ПАПРИКОМ ЧИНИ БРЕНД „СА ТИМИНЕ ЊИВЕ“: И мало зна да буде веће

Узгаја само шљива пардајз, и то италијанску рану сорту сан марцано, која је ниског раста и веома је родна. Ова сорта је веома захвална за узгој и сврстава се међу најродније старе сорте. Бирам здраве плодове интензивно црвене боје. На паприци не сме да буде ниједна црна тачкица, било какво механичко оштећење или трулеж.

632

У атару Новог Кнежевца невелика њива, власништво Тиме Јованова, који на једном катастарском јутру уме да произведе првокласни парадајз и паприку. Од паприке прави савршену млевену зачинску паприку, док парадајз оде у сок и џем. Наш домаћин инжењер је заштите биља и, као свакoм правом Банаћанину, љубав према пољопривреди ни у пензионерским данима не бледи. А њиву и живот који се увек изнова на њој рађа, воли и Тимина супруга Латинка, лекар. У ординацији лечи људе, а радећи на земљи, каже, лечи своју душу.

Јованови на једном катастарском јутру узгајају паприку и парадајз, с тим што су само на четвртини ове површине оба усева. Е, то је, како Тима каже, парадајз из паприке.

– Обрађујемо свега шест катастарских јутара, и у плодореду на истом месту паприка се нађе сваке шесте године. Плодоред је најважнији и први је и једини услов да се биљке заштите од болести. На осталим површинама су кукуруз и пшеница. Парадајз и паприка су традиција и ово поврће добро иде заједно. Али, овакво гајење захтева много ручног рада и због тога заузима неколико редова, да би површину на којој је само паприка могао  да култивирам и имам проход трактором – објашњава Тима Јованов.

Слога кућу гради

Тима Јованов свима жели да покаже да на малој површини може да се произведе сировина од које се прави готов производ који има додату вредност, као и да свако ко се води оваквим размишљањем може солидно и да заради.

  • Жеља ми је да покажем да, када породица има мали посед, али удружено ради на њиви и у свом домаћинству, може да оствари зараду. Последњих година у атару се виде само машине, а људи нема. И сви кукају како земљорадник може да опстане само ако има пуно земље. Желим да покажем да и мања површина може да донесе леп приход за живот породице. Заједничким радом смањују се трошкови производње, а ако је породица сложна, уз малу помоћ сезонских радника, воће и поврће могу да продају као готов производ. Свакоме за пример може да послужи ово моје једно катастарско јутро, на којем су паприка и парадајз. Ова производња економски је исплативија од производње пшенице и кукуруза – поручује Тима.

Шљива парадајз у органској производњи

Паприку и парадајз овај домаћин након ницања не третира хемијским заштитним средствима. Уместо њих, користи препарате намењене органској производњи, а њиву ђубри искључиво стајњаком. Узгаја само шљива пардајз, и то италијанску рану сорту сан марцано, која је ниског раста и веома је родна. Ова сорта је веома захвална за узгој и сврстава се међу најродније старе сорте. Плод је дебео, тврд, меснат и веома сладак, те је веома погодан за производњу кечапа и сосова.

Управо због ових карактеристика Тима је одлучио да овој сорти надогради нову вредност. Због тога парадајз пребира, и то неколико пута, да не би залутао који оштећен или покварен плод. Од њега прави сок, тако што га ручно меље на малим машинама.

И тако настане џем од парадајза

– На препоруку старијег сина, супруга и ја одлучили смо да, поред сока од парадајза, направимо и производ који је често био присутан на асталима банатских домаћица, али је из неких разлога отишао у заборав – џем од парадајза. Сада се слободно може рећи да је реч о новом производу. Џем од парадајза резултат је заједничког пројекта с Технолошким факултетом из Новог Сада и Задружним савезом Војводине. Има само два састојка – парадајз и шећер. Не садржи тајни састојак, али тајна његовог укуса, текстуре и изгледа јесте у дуготрајном кувању. Како би џем остао интензивно црвене боје, мора се кувати на тихој ватри, а тај процес траје од шест до осам сати – објашњава Јованов.

Овај несвакидашњи производ постао је популаран, а Тима је за њега на београдском Етно сајму хране и пића, одржаном прошле године, добио специјално признање. За сада није заживела масовна продаја овог џема, али сви који су га пробали кажу да је изузетан, те Јованови ускоро очекују да ће и он почети да се добро продаје.

А паприка – хоргошка

С Тимине њиве стиже и паприка, и то не било која већ хоргошка шестица. Како је реч о индустријској биљци, већи део рода намењен је за фабрику „Алева“ из Новог Кнежевца, а мањи део Тима задржава, и за сопствено тржиште производи млевену црвену зачинску паприку.

– Бирам здраве плодове интензивно црвене боје. На паприци не сме да буде ниједна црна тачкица, било какво механичко оштећење или трулеж. Важно је плодове добро опрати. Када се просуше, нижем их у венце, и окачим да стоје на ваздуху. Касније их сушим и на на топлом ваздуху у мини сушари коју сам сâм осмислио. Осушену и опрану паприку затим цепам, избацујем семе, одбацујем петељку и остављам филете. Суве филете мељем на млину с каменом – прича наш домаћин.

Тимина млевена паприка купце налази у Сенти, његовој родној Чоки и на различитим мањим и већим сајамским манифестацијама. Интересовање за њу показали су произвођачи кулена, а домаћице које су је пробале другу не купују јер, како кажу, ни од једне паприкаш, гулаш, рибља чорба и друге кулинарске заврзламе немају тако лепу боју, као од ове Тимине.

Тима и Латинка су заједно осмислили паковања паприке и џема која могу да буду леп поклон. Тако купци пријатељима и рођацима носе занимљиве теглице од 250 грама џема од парадајза или млевене зачинске паприке, или флаше од 750 мл сока од парадајза. Лепо упаковано, одличан је сувенир, прави мали банатски бренд, под заједничким именом „Са Тимине њиве“.

Добро јутро број 577 – Мај 2020.