Насловна ТЕМЕ ЖИВОТ У Бечеју направљена урбана кишна башта

У Бечеју направљена урбана кишна башта

532

Бечеј је један од десет градова у Србији који ће захваљујући компанији А1 и еколошком пројекту „Никло као ја“, добити урбану кишну башту.

Становници насеља Север Ђуркић у Бечеју имали су привилегију да се у њиховом крају направи ова зелена оаза и то је, кажу, круна њиховог рада и залагања за боље услове живота свих становника насеља.

„Када смо пре три године кренули није било ниједне клупе, а данас их имамо 18.  Средили смо дечије игралиште, направили прву јавну чесму, уредили спортске терене, чистили насеље, садили зеленило, организовали различите садржаје за све генерације. Компанија А1 је препознала наш труд, контактирала нас и понудила сарадњу што смо ми са задовољством прихватили“, објашњава Зоран Анђелковић, један од чланова неформалног удружења „Комшије за комшије, Север Ђуркић“.

Кишну башту у том делу Бечеја заједничким снагама направиле су све генерације насеља, па је тако зeлена површина иза Геронтолошког центра обогаћена новим садницама различитих биљака.

„Кишна башта представља еколошко решење и еколошки приступ у управљању атмосферском водом. Она служи да прикупи кишницу, да инфилтрира, а посађене биљке такође имају функцију да прикупљају воду и да је пречишћавају. Уместо традиционалног система одвођења, односно управљања атмосферском водом ми користимо један еколошки систем, кишну башту“, објашњава Амела Грекса, мастер инжењер пејзажне архитектуре, ангажована на пројекту.

Она додаје да се овај пример може реплицирати и у осталим градовима, као и у приватним баштама, јер је овакво решење погодно за све.

„Због обилних падавина, неретко се дешава да су градови поплављени, јер се канализациона мрежа преоптерети. Зато су кишне баште су погодне за градове јер решавају проблеме попут урбаних загађења и поплава“, рекла је Грекса.

Осим тога, у оквиру ове активности посебна пажња посвећена је управо деци, која су имала прилике да се кроз радионице упознају са кишним баштама, као и да уживају у еколошким игрицама које је припремило Удружење грађана „Екобечеј“.

Текст: Зорана Љубојев