Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Уочена кила купуса

Уочена кила купуса

542
Фото: Ј. Пап

На подручју рада Регионалног центра Прогнозно-извештајне службе заштите биља Ужице, визуелним прегледом парцела купуса на пункту Пилатовићи, уочено је присуство обољења киле купуса коју проузрокује гљива Plasmodiophora brassicae, на усеву који је намењен за јесењу производњу.

Уколико дође до инфекције овим патогеном у раним фазама развоја биљака, биљке заостају у порасту, листови су хлоротични и жути и често заражене биљке пропадају и јављају се огољена места на парцели. На корену се формирају задебљања, гуке неправилних облика, те не долази до снабдевања надземног дела биљке водом и хранљивим материјама. Биљке заражене у каснијм фазама развоја или не формирају главицу или она остаје ситна и мека. У корену заражених биљака се формирају трајне споре које доспевају у земљиште распадањем ткива где овај патоген и презимљава.

Сузбијање ове болести је доста тешко и захтева спровођење више ратличитих мера контроле. Најважнија мера заштите је плодоред јер трајне споре дуго задржавају виталност у земљишту, па се на зараженим парцелама не препоручује гајење купуса 7 година.

Поред плодореда треба користити здрав расад, парцеле са добром дренажом и слабо алкалном реакцијом. Једна од мера контроле је и хемијска дезинфекција земљишта пре садње, као и дезинфекција самог расада.

Уколико се уочи присуство заражених биљака на парцели препоручује се њихово уклањање и уиштавање, поручују стручњаци.