Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ВЕЗИВАЊЕ И ОРЕЗИВАЊЕ МАЛИНА: Први услов за добар род

ВЕЗИВАЊЕ И ОРЕЗИВАЊЕ МАЛИНА: Први услов за добар род

1413

Правилно везивањe за жицу и орезивање једне су од најважнијих агротехничких мера које су у производњи малина обавезне свакoг пролећа. Од начина обављања овог посла  највише зависи и квалитет и род малина у овогодишњој берби.

Ево, укратко, шта и како треба да ураде малинари.

Избору нових изданака малине који доносе род текуће године мора се посветити највећа пажња. За посао избора, подизања и везивања родних изданака потребна су два радника, и то са што већим искуством. Из једног садног места обично се развије више изданака него што је потребно да се веже. За добар род бирамо и везујемо најчешће један, два или, врло ретко, три летораста из једног садног места.

Закидање младих изданака

У току вегетације, и код малине и код купине се обавља почетно закидање младих изданака. Битно је да приликом закидања остављамо оне изданке који израстају почетком маја, и то највише пет-шест, да бисмо имали потребан избор за наредну годину. Кад изданак достигне висину од 2,5 метара, треба га прекратити – да би се поспешило избијање бочних грана.

Здрави, крупни и јасно видљиви пупољци

Број изданака који ће бити везани и обезбедити нам максималан род у текућој години креће се од пет до осам по једном дужном метру, зависно од сорте, њихове развијености, густине пупољака… Радник који издваја и подиже изданке, за везивање бира здраве, средње развијене, са најкраћим растојањем (интернодијама) између пупољака.

Пупољци треба да су здрави, крупни, јасно видљиви и да почињу са најнижег дела изданака, са што мање висине. Изданци треба да су уједначене смеђежуте боје по целој дужини, без знакова присуства болести (мрке и светле флеке). Приликом везивања важно је да из сваког садног места имамо по неки изданак који везујемо, ако не за горњу оно бар за доњу жицу, да би засад увек имао задовољавајућу густину.  

Предебеле и  предугачке изданке без пупољака у доњој зони и  са доста бочних грана треба избегавати. Ако је просек висине изданака  знатно изнад горње жице, морамо  је подићи. Тако ћемо имати боље искоришћење родног потенцијала.  

Приликом везивања ПВЦ везивом потребно је обратити пажњу да то буде довољно чврсто тако да се прекраћени изданци не извлаче, да не падају ван реда и да растојање међу њима буде приближно једнако.

Фото: Pinterest

Прекраћивање изданака и бочних гранчица

Резидба малине подразумева уклањање прошлогодишњих изданака који су већ донели род, вишка невезаних изданака који тек треба да донесу род и њихово прекраћивање изнад жице.  

Прошлогодишњи родни изданци и вишак овогодишњих који нису везани уклањају се до основе, и заједно износе из засада. Ваља се потрудити  да из земље не вире патрљци неправилно засечених летораста. Бочне гранчице на везаним изданцима, ако их има, скраћују се на један пупољак (5 цм) од везаног (основног) летораста.

Прекраћивање везаних изданака треба урадити тако да остану два пупољка изнад горње жице. На овај начин се правилно оптерећују родне гранчице и избегава се нагињање и превртање шпалира малине. Изданци који нису достигли горњу жицу скраћују се такође на два пупољка  – изнад доње жице.

Правилна резидба купине

Након подизања засада купине, без обзира да ли је то рађено у јесен или у пролеће, обавља се само пролећна резидба. Саднице треба скратити на три развијена пупољка, што углавном одговара дужини од 20 до 30 центиметара изнад површине тла. Током прве године пуштамо да се слободно развијају сви изданци који су кренули из пупољака.

Купинама у роду  потребна је резидба у самој вегетацији и пред њен крај. Сви изданци који су  дали род у текућој години режу се до земље. Затим се уклањају сви оштећени, поломљени и слабији изданци који су израсли током вегетацијске године. После резидбе износе се из купињака и спаљују. Проређују се овогодишњи изданци, одстрањују  сувишни, а остали остављају да сазру. Тиме се обезбеђује боља осветљеност изданака, више хране и влаге, да би што боље обрасли родним пупољцима и сазрели идућег пролећа, те на тај начин обезбедили добар род. Изданке који остају након проређивања треба  скратити око 15 центиметара од врха да би се спречило смрзавање током зиме. На пролеће је опет потребно одстранити оштећене и слабе изданке. За род се остављају три-четири здрава и снажна изданка, који се прекраћују на 20 цм изнад последње жице,  односно највише 2 до 2,2 метра висине. Бочне гранчице се скраћују на 20 до 25 цм дужине, односно на три пупољка. Тако орезани изданци везују се зракасто за жице.

С. Мујановић

Добро јутро број 563 – Март 2019.