Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ЗАШТИТА ЈАБУКА У СКЛАДИШТИМА: Против плесни пре бербе

ЗАШТИТА ЈАБУКА У СКЛАДИШТИМА: Против плесни пре бербе

790

Након бербе, плодови, скоро свих воћних врста, подложни су нападу разних болести. Иако су у складиштима контролисани услови ипак долази до пропадања плодова. Тако је и с јабукама. Плодови се најчешће чувају у контролисаној атмосфери, али ни та технологија складиштења не спречава пропадање плодова ако они на себи носе латентни инокулум (заразни потенцијал) патогена који је пренесен из воћњака.

– Болести које се развијају и након бербе су Monilinia fructigena, Glomerella cingulata, Penicillium expansum, Botrytis cinerea и Colleteotrichum spp. Оно што је заједничко овим болестима јесте да могу значајно да умање квалитет плода и утичу на појаву трулежи и пропадања плодова. На плодовима су видљиви и карактеристични симптоми плесни или трулежи, а заражено ткиво постаје меко на додир, смеђе до црне боје, плодови губе тржишну вредност и самим тим постају неупотребљиви, објашњава за „Добро јутро“ дипл. инг. заштите биља Мирјана Зорић, савотодавац у ПСС Војводине у Сомбору.

Третман пред бербу је важан код свих сорти јабуке, а посебно код оних које су намењене дужем складиштењу, као што су Ајдаред, Златни делишес, Јонаголд, Бребурн и друге. За сузбијање проузроковача складишних болести примењују се фунгициди пред бербу са што краћом каренцом (време које је потребно да протекне од прскања до брања воћа и поврћа). Заштита би требало да буде спроведена превентивно месец дана пре бербе. Тада би, примера ради, по савету овог стручњака, могли да буде примењени препарати на бази активне материје флудиоксонил, превентивни фунгицид са контактним деловањем који сузбија проузроковаче болести Colletotrichum spp, Penicillium spp, и Botrytis spp.

Пре уношења плодова јабуке у складиште неопходно је да се плодови третирају, како би се избегли могући ризици од појаве физиолошких промена на плодовима и појаве обољења приликом чувања. У недостатку калцијума плодови брзо пропадају чак и када су задовољени сви услови у складишту. Третирање калцијумом обавља се због спречавања појаве горких пега и других физиолошких промена на плодовима. За ту намену користе се различита једињења калцијума.

В. Савић