Насловна РАЗНО Заштитита складишта пре уноса нових клипова!

Заштитита складишта пре уноса нових клипова!

266

Штеточине у сладиштима зрнасте робе се тешко откривају, јер су мале и видљиве су тек када се размноже и направе штету. Преглед складишта се обавља када се уносе нове количине робе и ова метода спада у превентивне. Мера је неопходона, јер штете које инсекти направе у складиштима зрнасте робе и амбарима крећу се и до 25 одсто годишње.

У складиштима најчешће штеточине су житни жижак и житни мољац. Дипломирани инжењер агрономије из Крагујевца, Горан Варјачић, каже да се они у празним складиштима крију у пукотина, зидовима или патосу, те су због тога превентивне мере најважније.

„Чишћење и кречење зидова и складишних простора и уклањање заосталих залиха житарица су прве мере које се обављају пре него што се унесу нове количине житарица. У складиште треба унети здраве житарице које имају мањи постотак влаге. Хемијске третмане празних складишта има смисла радити само ако су пре тога обављене поменуте превентивне мере“, каже Горан Варјачић.

Фото: (Mick Baker) rooster – Flickr

Током целог периода складиштења потребан је опрез, како би се присуство штеточина на време октрило.

„За рано откривање штеточина користе се феромонске клопке. Уколико се открију треба применити директне мере сузбијања помоћу инсектицида и фумиганата, који су безбедни и дозвољени на нашем тржишту. Код житарица препоручује се превентивно третирање, јер средства која се примењују за ту намену не сузбијају инсекте у зрну, него само оне који су ван зрна. Када је у складишту меркантилна роба, која се директно или после пераде користи за исхрану животиња и људи, мора се водити рачуна о избору инсектицида. Нестручна примена може довести, не само до смањења квалитета производа, већ и тежих последица“, наводи Варјачић.

Жижак жита економски је најзначајнији, а житни мољац најопаснији. Жижак жита наноси штету на кукурузу, јечму, пшеници и зоби. Оштећује цело зрно полагањем јаја у његово језгро. Осим у зрну, развија се и у брашну, прекрупи или гризу. У току године има три- четири и више генерација. Одрастао житни жижак је величине око 4 мм, браон до црне боје.

Житни мољац познат је по томе што наноси велику штету на кукурузу. Смањује тежину зрна и оно губи употребну вредност. Има две до четири генерације годишње. Лептир је жукасто-браон боје, дужине око 10 мм. Женка полаже јаја у зрно или између зрна. Испиљена ларва се убуши у зрно хранећи се унутрашњошћи семена. Ако су зиме благе развиће се већи број генерација.

Текст и фото: Биљана Ненковић