Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ Земљиште у пластенику може да се поправи или замени

Земљиште у пластенику може да се поправи или замени

292

Пре сваке нове сезоне пластенике треба темељно очистити, опајати, дезинфиковати, унети органско и минерално ђубриво и дубоко обрадити. За успешно гајење поврћа у пластенику веома значајан је квалитет земљишта. Чим се оно деградира и испости треба га заменити. У малим баштама под кровом то се ради сваке треће – четврте године, а замењује се земљиште у слоју дубоком 20 до 25 цм. Ако у близини нема толико свеже, плодне земље, може се заменити и плићи слој од 10 до 15 цм. Уколико се уклони само површински, плитки слој, тада се, када се саструже стари слој, на површину настире мешавина нове земље, органског ђубрива, компоста, сувог лишћа, која ће обогатити земљиште у пластенику и побољшати његове карактеристике. Обрадом нови површински слој ће се измешати са дубљим деловима земљишта, а тај поступак се понавља сваке две године.

Органско ђубриво које замењује хемију

Да би се добило што здравије и квалитетније земљиште обогаћено органском материјом, у пластенику се, после спремања и обраде, могу посејати зелени сидерати. То су биљке које ће до пролећа развити зелену масу, а заоравањем ће саме постати додатно органско ђубриво. Тиме се уништавају корови, спречава развој болести и штеточина, побољшавају се микробиолошке активности у земљишту, омогућава усвајање хранива из дубљих слојева земљишта и истовремено и њих и воду чувају од испирања у дубље слојеве.

Које се биљке у овом периоду могу посејати у пластеник питали смо др Жарка Илина, професора повртарства на Пољопривредном факултету у Новом Саду. Одговор прочитајте у наставку текста

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us