Насловна ТЕМЕ ЗДРАВА ХРАНА ЖИТАРИЦЕ У ИСХРАНИ ЉУДИ (1): Кукуруз – лако сварљив и хранљив

ЖИТАРИЦЕ У ИСХРАНИ ЉУДИ (1): Кукуруз – лако сварљив и хранљив

875

На нашим ораницама кукуруз је најучесталија култура, а уз пшеницу и пиринач убраја се у три водеће пољопривредне културе у свету. Главна је храна већине човечанства, а не мање важна и за прехрану стоке. Док домаћини у oкућницама и баштама сеју свега помало, најчешће воће, поврће и зачинске биљке, житарице, ма колико биле важне за исхрану, препуштају се великим произвођачима и површинама, између осталог и због увођења савремене механизације у њихову производњу, бербу и складиштење.

Као и код других биљака из породице трава, и код кукуруза постоји много форми и типова. Само у Сједињеним Америчким Државама узгаја се преко 1.000 врста, укључујући и хибриде. Висина му се креће од 60 цм до чак шест метара, док клипови могу бити дуги од пет центиметра до 60 цм. Клипови осим жутих могу бити и црвени, плави, ружичасти или црни, а може да има водоравне или усправне пруге, као и да буде прошаран разним бојама.

– Када га је Колумбо 1493. године на својим једрењацима из Америке пренео у Европу, није ни слутио какво је благо донео. Историјски подаци говоре о његовом постојању још хиљаду година пре Христа. Гајили су га Индијанци дуж реке Рио Гранде. За благотворне особине ове биљке знали су древни народи Маја и Астека. Данас је у самом врху светске производње житарица одмах иза пиринча, испред пшенице, потврђује за „Добро јутро” прим. спец. др Душан Живић, аутор и координатор међународног пројекта “Тајна хране” у оквиру којег су издате три тома истоимене, а у припреми је и четврта књига. Аутор нас, како кажу промотери ових издања, води кроз шаролики свет хране. Сазнајемо мале тајне, предности и замке појединих намирница које користимо у свакодневној исхрани и припреми оброка. Међу корицама књига нашло се преко 190 намирница, у свакој књизи по 63, поређаних по азбучном реду.

Др Душан Живић, као нутрициониста, специјалиста хигијене исхране, још почетком 90-тих година прошлог века започео је примену Програма Помозите своме срцу у оквиру CINDI пројекта WHO (Светске здравствене организације), а с намером да едукацијом у домену промене стила живота и успостављањем адекватног режима исхране, спречи настанак болести срца и крвних судова, на територији Војводине и шире.

Светска здравствена организација крајем двадесетог века прогласила је епидемију гојазности, указујући на овај горући проблем, који и самостално и посредно, као фактор ризика, утиче на настанак многих болести, пре свега кардиоваскуларних – болести срца и крвних судова. С обзиром на то да је подручје Војводине у самом врху неславне лествице обољевања од ових болести, спречавање гојазности је од великог значаја за здравље популације с ових простора. Др Душан Живић подсећа у шали на онај популарни виц – „Знамо сви Лалину биографију – родио се, товио се, стрефио га шлог”.

Користан

 За снижавање нивоа холестерола

и шећера у крви (влакна)

 За регулисање столице (влакна)

 За боље варење (скроб)

 За појачан имунитет (антиоксиданси)

 За бољу функцију мозга (витамин Б1)

 За заштиту нервног система новорођенчета

 (фолна киселина)

 За боље излучивање мокраће (свила)

 Против карцинома, тумора и срчаних болести (антиоксиданси)

 Против карцинома дебелог црева

(влакна, антиоксиданси)

 Против карцинома грлића материце

(фолна киселина)

 Против Алцхајмерове болести и сенилности

 (витамин Б1)

 Против последица стреса (витамин Б5 )

 Не саветује се – Код алергија

(поједине осетљиве особе )

Ревија „Добро јутро”, свој серијал посвећује житарицама у исхрани људи, почиње баш од кукуруза. Претпоставља се да су ову популарну житарицу на просторе Балкана највероватније донели Турци, у освајачким походима, пошто су га претходно преузели од Млечана. Од тада до савременог доба прешао се дуг пут, да би у једном тренутку Југославија постала водећи произвођач кукуруза у Европи. До скоро половине прошлог века, исхрана становништва на овим просторима углавном се заснивала на кукурузу. После Другог светског рата долази до пада његове потрошње у људској исхрани, а кукуруз постаје намирница за производњу сточне хране. Савремена научна сазнања, као и рађање свести о потреби здраве исхране, све више враћају кукуруз на наше трпезе.

– Данас га једемо у виду кукурузног хлеба, и неретко и као качамак или паленту. Кукурузне пахуљице – корнфлекс, као хит савремене технологије, уз млеко или јогурт често замењују доручак или вечеру. Ту су свакако и популарне кокице, које сви радо грицкамо.

Енергетска вредност није претерана, како многи сматрају, и креће се од 80-100 калорија на сто грама. Богат је угљеним хидратима – 19 процената (највише је скроба – 73 одсто, остало чине прости шећери, глукоза, сахароза и фруктоза). Сиромашан је мастима, и има их само 1,1 одсто, а оне су углавном (једноструко или вишеструко) незасићене. Беланчевина има око 3,2 одсто. Кукуруз има ниску биолошку вредност због недостатка есенцијалних аминокиселина (лизина и триптофана). Због тога би га требало комбиновати са махунаркама или сојом и тако задовољити потребе организма за веома корисним беланчевинама, објашњава наш саговорник.

Зрно кукуруза чини опна, ендосперм и клице. Ћелије опне садрже пигменте који одређују боју зрна, а она може бити црна, жута, бела. Бели кукуруз не садржи бета-каротин, кога има у жутом. Поред провитамина А, кукуруз је добар извор витамина Б1, витамина Б5, фолне киселине, нијацина, Витамина Ц, као и витамина Е, кога има највише у клици. Од минерала има највише фосфора, калијума и магнезијума, а сиромашан је калцијумом, као и већина житарица. Садржи дијетна влакна око 2,7 процената. Захваљујући њима, може снизити ниво холестерола у крви, као и ниво шећера у крви. Дијетна влакна повољно утичу на регулисање столице, значајно у спречавању настанка тумора дебелог црева. Садржани скроб помаже код тегоба с варењем. Мале количине кукуруза могу неутрализовати желудачну киселину па се препоручује код особа које болују од гастритиса и чира. Несварени скроб може вратити тврдоћу столице, те је користан код појава честих и ретких столица.

Захваљујући садржају витамина Б1 (важном за метаболизам хранљивих материја) кукуруз омогућава и нормалне функције мозга. Учествује у стварању ацетилхолина, преносиоца нервних надражаја. Недостатак наведеног ацетилхолина среће се код болести које се јављају са старењем, као што су сенилност и Алцхајмерова болест. Витамин Б5 из кукуруза, може бити од користи и у стањима стреса.

– У низу научних студија говори се о кукурузу као намирници која спречава појаву рака и штетно деловање вируса на организам. Кукуруз садржи материје које коче утицај ензима (протеазе), неопходног за деобу туморских ћелија, чиме се онемогућава настанак и смањује раст тумора. Испитивања показују да фолна киселина кукуруза, може бити корисна у спречавању хуманог папилома вируса – изазивача рака грлића материце. Особе с мањком фолне киселине имају пет пута већи ризик за настанак овог тумора. Важна чињеница је, да довољна количина фолне киселине штити нервни систем новорођенчета и смањује могућност његовог оштећења за чак 80 процената. То је довољан је разлог да се кукуруз препоручује не само трудницама у прва три месеца трудноће, него и женама које желе да затрудне – објашњава др Живић.

Мишљење како је сирово поврће здравије од куваног, не важи за кукуруз. Кувањем кукуруза повећава се његова антиоксидативна активност, што повећава његову заштитничку моћ, код малигних и срчаних болести. Ипак, није све тако ружичасто када је кукуруз у питању: треба напоменути да је на црној листи намирница које изазивају алергију, те га поједине особе због тога морају да избришу из јеловника..

У народној медицини познато је да чај од осушене кукурузне свиле, многоструко повећава количину излучене мокраће, па се саветује код болести бубрега, камена и песка, реуматичних тегоба, обољења мокраћних путева и ноћног мокрења, каже др Живић и додаје да кукуруз може да се чува у фрижидеру два до три дана, мада га је најбоље одмах скувати, док се зрно може замрзнути и после извесног времена користити. Смрзнут кукуруз, који једемо и у зиму, не губи својства дубоким замрзавањем, па се може припремати на исти начин као и свеж или конзервиран.

– Кажу да је печени кукуруз са салатом од парадајза, уз пилетину, или хамбургер, специјалитет америчке кухиње. Ја сам пре за проју, качамак и кокице – омиљену и забавну дечију грицкалицу, каже у шали др Живић.

Посебна врста кукуруза прилагођена за људску исхрану јесте кукуруз шећерац (Zea mays rugasa) који поседује високу енергетску вредност – 351кцал. У 100г садржано је око 4 процента беланчевина и 20 одсто угљених хидрата. Од витамина заступљен је Ц витамин 8-12 мг и каротин, а од минерала гвожђе, фосфор и вредни карбонати, значајни за људски организам. Др Душан Живић наводи да кукуруз шећерац има највећи садржај шећера у млечној фази.

– Укус шећерца одређује слаткоћа, која зависи од удела шећера и скроба у самом зрну (ендосперм). Сазревањем, шећер прелази у скроб па тиме кукуруз постаје мање сладак, а зрно тврђе. Због тога се за људску исхрану користи у млечној фази, када је зрно још увек нежно, сочно и слатко. Његова се потрошња повећава из године у годину у целом свету. Користи се у салатама, супама, печен на жару. Најчешће га једемо куваног и по жељи посољеног. Ако желимо да сазнамо да ли је клип шећерца довољно свеж, требало би да ножићем засечемо зрно. Ако се из њега појави млечна течност, направили смо прави избор – каже др Душан Живић.

         Весна Савић

КОРИСНЕ МАТЕРИЈЕ (На 100г сировог јестивог дела)

Кукуруз жути, сиров

 Енергија 86 кцал (360)

 Калијум 270 мг

 Вода 75,96 г

 Натријум 15 мг          

 Беланчевине 3,22 г

 Магнезијум 37 мг

 Масти 1,18 г

 Калцијум 2 мг

 Угљени хидрати 19,02 г

 Фосфор 89 мг

 Влакна 2,7 г

 Гвожђе 0,52 мг          

 Витамин Е 0,07 мг

 Б1 0,2 мг

 А витамин 208 и. ј.

 Б2 0,06 мг      

 Кверцентин 764 мцг

 Ниацин 1,7 мг 

 Витамин К 0,3 мцг

 Пантотенска кис 0,76 мг

 Ц витамин 6,80 мг

 Б6-пиридоксин 0,055 мг

 Фолати 46 мцг