Насловна ТЕМЕ ПОВРЋЕ БОРАНИЈА: Укусна, хранљива, лековита

БОРАНИЈА: Укусна, хранљива, лековита

575
Фото: Pixabay

Боранија је поврће из рода махунарки. Припада истој ботаничкој врсти којој и пасуљ. Разлика је у томе што се боранија гаји због махуна, а пасуљ ради зрна. Махуне селекционисаних сорти бораније су без конца и пергаментног слоја, а беру се када је зрно мање од врха шибице, док махуне пасуља имају квалитетно зрно различитог облика, величине и боје, које у њима сазрева.

Сорте бораније се деле на више група. Према висини на високе и ниске, по боји на жуте, зелене, шарене, по облику на округле, пљоснате, шиљате… Без обзира на поделу, све оне су укусне, припремају се на више начина, а гаје у складу с истим принципима.

Термичка обрада обавезна

Свежа боранија на пијачне тезге доспева у мају, али је услов да се посеје већ у фебруару, најчешће у негрејане пластенике. Има је све до касне јесени, а то је она из пострне или летње сетве. Ипак, из башта и са отвореног поља бере се обично у јуну, јер, подсећамо, боранија је топлољубива биљка. Када је температура ваздуха 25 степени и земљиште довољно угрејано и умерено влажно, никне за неколико дана.

Боранија је надасве корисна за људски организам, иако није баш омиљена храна свим члановима породице. Зато свака домаћица има своје „цаке“ како да приближи пробирачима ово поврће које има много биолошких и лековитих састојака и на организам делује слично инсулину. Садржи аргинин, бакар, гвожђе, калијум, калцијум, кобалт, манган, магнезијум, никл, минералне соли, натријум, угљене хидрате, фолну киселину, целулозу, беланчевине, биљна влакна и масти, витамине Ц, Е, К, ПП, шећере… Уз све то има релативно малу енергетску вредност.

У исхрани се користи махуна која се обавезно термички обради, јер свежа садржи састојке штетне за организам.  Припрема се као главно јело без меса, са месом, као прилог уз месо, салата, а препоручује се и у дијеталној исхрани. Пошто садржи доста лековитих метерија, помаже организму у борби са анемијом, болестима зуба, мокраћних путева, срца и крвних судова, са дијабетесом, холестеролом, остеопорозом, падом имунитета, стресом, хроничним умором, бронхитисом, а веровали или не – када је у јеловнику, боре на лицу брже се „пеглају“.

Како је сачувати за зиму

Већ после прве бербе, боранија се мора редовно брати, у зависности од сорте – сваких пет до седам дана. Свеже убрана може да се чува свега два до три дана у полиетиленској врећици у фрижидеру. После тога губи квалитет. А шта урадити са вишком махуна?

You need to be logged in to view the rest of the content. Please . Not a Member? Join Us