Насловна АРХИВА CELER: Kako da raste u zimu

CELER: Kako da raste u zimu

758
Фото: Pixabay

Povrtari koji imaju grejane plastenike mali deo mogu da odvoje za rasad celera. Proizvodnja ovog povrća iz rasada podrazumeva setvu u toplim objektima u januaru, februaru, odnosno martu, uz pikiranje biljaka starih 20-25 dana. Pikira se u hranljive kocke ili saksije (dimenzija 5x5cm), sadi u tunele, i biljke pokrivaju agrotekstilom. Za kasniju njivsku proizvodnju može da se sadi i u plastenike. U toku tmurnih dana tokom januara i februara rasad valja dopunski osvetljavati.

U zaštićenom prostoru celer se sadi u zemljište u fazi pet do osam listova, na rastojanju između redova od 20cm i u redu 5-20cm. Nega se sastoji od redovnog zalivanja (25-30mm) svakih desetak dana, prihranjivanja i održavanja temperature oko 18 Celzijusovih stepeni, uz dobro provetravanje. Od bolesti može da se javi pegavost lista, zbog koje biljke valja štititi fungicidima na bazi bakra. Listovi se mogu ubirati postepeno ili odjednom, a sa deset kvadratnih metara može da se nabere 10-15kg.

U ovom periodu negrejani plastenici mogu da se koriste za dorastanje celera, što je pogodno za sva tri varijeteta korenasti, lisnati i rebraš. Ovo povrće se na dorastanje stavlja u oktobru. Iz njiva se vade biljke pre mraza i sade na međurednom rastojanju 10-20cm i gusto u redu. Na jedan kvadratni metar sadi se šest do osam kilograma korena. Za dorastanje zadebljalog korena i listova neophodna je temperatura od šest do deset stepeni, uz zalivanje svakih osam do deset dana. Listovi se beru u decembru i januaru.

Celer se može pospešivati sukcesivnom sadnjom zadebljalog korena, jer zeleni listovi za berbu pristižu 30-35 dana posle sadnje, kod lisnatog, odnosno za 40 do 50 dana kod korenastog tipa. Za pospešivanje se koristi koren mase 60-100 g koji se od jeseni čuva u skladištu. Sadi se na rastojanju između redova 10-15 cm i u redu osam do deset cm na jedan kvadratni metar posadi se 70-100 korenova. Posle sadnje održava se niža temperatura (8-10 stepeni), a posle ukorenjivanja viša (18-20 stepeni), uz relativnu vlažnost vazduha 60-80 procenata. Zaliva se retko, svakih 10 do 12 dana, ali se objekat mora redovno provetravati. Pospešivanje celera je uspešno i kada se gaji u proleće kao međukultura između krastavaca i paradajza.

S. Mujanović

Dobro jutro broj 537 – Januar 2017.