Насловна АРХИВА ОБАВЕЗНО ПОШТОВАТИ КАРЕНЦУ: Пажљиво са заштитом у пластеницима

ОБАВЕЗНО ПОШТОВАТИ КАРЕНЦУ: Пажљиво са заштитом у пластеницима

Много облачних дана одговара сивој трулежи, а сунчано време прија штеточинама

562
Фото: wikipedia

У зависности од врсте баште под кровом, у овом месецу већ пристижу први зрели плодови. Заштита од болести и штеточина хемијским препаратима је неопходна, али их треба пажљиво бирати и пазити на каренцу, време које мора да прође од прскања до бербе, а за које ће се остаци на плодовима разградити на неотровне делове.

Парадајз и паприку заражавају исти паразити који су им претили и у претходном месецу. Предњачи Botrytis cinerea, изазивач сиве трулежи. Гљиви погодује кишовито и облачно време када је висока релативна влажност ваздуха. Развија се на свим надземним деловима, а заражена места прекрива сивкаста превлака. Да се ово не би догодило, биљке се штите фунгицидима Switch, Signum, Teldor. Препоручује се да се, уколико има зрелих плодова, они прво оберу па биљке опрскају.

БЕЛА ЛЕПТИРАСТА ВАШ

Ретки су пластеници у којима током свих циклуса производње биљкама штету не прави бела лептираста ваш (Trileurodes vaporariorum), која се током лета сели и на отворено поље. Штету праве одрасли и ларве, а због повољних услова, у нашим крајевима има више од десет генерација.

Ваш, бели лептирић величине око два милиметра, најчешће се види на врховима биљака, мада је има у читавом пластенику. Током исхране, и одрасли и ларве, сишући сокове слабе биљке које остају кржљаве и дају слаб и неквалитетан род. Такође, луче слатку лепљиву течност – медну росу, која је подлога за многе гљиве.

Сузбијање ове штеточине веома је сложено. У затвореном простору прскања су честа и спроводе се од почетка до краја вегетације, а број зависи од интензитета напада. Због брзине стварања отпорности, за свако прскање ваља користити инсектицид на бази друге активне материје. Пожељно је да се смењују најмање три. Ефикасни су Actelic, Actara, Fastac, Talstar, Cipkord, Chess, Decis, Calypso, Mospilan…

Топли и сунчани дани убрзавају развој штетних инсеката. У овом периоду треба очекивати трипса, гриње и белу лептирасту ваш. Трипс је ситан лептирић који се увлачи у цвет, а оштећује и плодове парадајза и паприке. Дакле, треба чешће прегледати цветове и чим се уоче лептирићи који се брзо крећу, поврће опрскати Actelicom (који уништава и гриње), Vertimecom, Mačom. Гриње праве штету на плодовима, нападају део око петељке, где остављају рђасту превлаку. Такви су кржљави и неупотребљиви за исхрану.

У овом месецу обично нема услова за развој пламењаче, али препоручује се да се биљке заштите превентивно. Ефикасни су Equation pro-WG и Qadris.

Прскања се понављају према потреби. Да би се избегло да се препарати непотребно троше и „трују“ плодове и околина, или да се промаши прави моменат заштите, усеве ваља редовно прегледати и пратити температуру и влажност.

С. Мујановић

Добро јутро број 542 – Јун 2017.