Насловна ТЕМЕ ВОЋЕ ПРОЛЕЋНА ПРИХРАНА ВОЋЊАКА

ПРОЛЕЋНА ПРИХРАНА ВОЋЊАКА

6612

Ђубрење воћака је веома важна агротехничка мера, јер оне за свој раст и род, за развој генеративних и вегетативних органа (прираст дрвета, изданака и корена) из земљишта извлаче и троше велике количине хранљивих материја. Да би се стално одржавао потребан ниво хранљивљих елемената, као и равнотежа између њих, треба земљиште постепено ђубрити и прихрањивати.

Због чега постепено, а не одједном – питамо дипл. инж. Милену Зафировић,саветодавца у ПСС служби у Пожаревцу. Одговара да хранива у земљишту подлежу различитим променама везивања (инактивације) или ослобађања (активације), али сви хранљиви елементи у знатној мери се губе или падавинама и наводњавањем испирају:

Не ваља прерано, а ни прекасно

– Зависно од својства земљишта, већи или мањи део хранљивих материја из ђубрива веже се (инактивира) у облике тешко доступне воћкама. На пример, лако доступни фосфор (моноклацијум фосфат) често се веже са гвожђем или алуминијумом у самом земљишту у тешко доступан или чак недоступан облик – тетра и пента фосфат гвожђа или алуминијума. Истовремено и азот лако подлеже процесима испирања, па настају велики губици ако се ђубрење не обавља поступно, у више наврата. Али, пре него што се почне с ђубрењем у препорученим роковима, неопходно је контролом плодности утврдити тренутно стање плодности земљишта, као и потребне количине, формулације, време и начин примене ђубрива.

Азот је преко потребан елемент, саставни део органа и ткива воћака. Различито је заступљен у биљци и највише га има у листовима, па у цветним пупољцима, плодовима и семенкама. Његова улога у животу воћке је вишеструка. Одражава се на повећање фотосинтезе, раст листова, младара, плодова и других органа воћака и повећању заметања цветних пупољака, односно одређује родни потенцијал.

Овај елеменат одређује и целокупан развој воћке, посебно утиче на обим и квалитет прираста. Када њега нема довољно, смањен је прираст младара, листови су ситнији, смањено је заметање цветних пупољака, па самим тим је и оскудније цветање, повећано је опадање већ заметнутих плодова, а они што остану на гранама се слабије развијају. Генерално, читава стабла остају слабије развијена, кржљава и брже пропадају.

Међутим, и вишак азота неповољно утиче на воћке. Ако је земљиште пребогато азотом, младари, листови и корени постају врло бујни, расту до касне јесени, младари остају са зеленим и меканим ткивом, те лако измрзавају. Уједно се повећава осетљивост према болестима и штеточинама, а због вишка азота продужава се дозревање плодова и скраћује време њиховог чувања.

А све ово се спречава правовременим уношењем азотних ђубрива у земљиште. Прекасно растурање азотних ђубрива продужује вегетацију, а пошто су лако топива и покретна настају велики губици када се потребна количина унесе одједном, и то у јесен, јер тада, а и током зиме обично има доста падавина, па их вода спира.

Киселост земљишта одређује формулу хранива

 Пре него што се отпочне са ђубрењем воћњака, треба урадити агрохемијску анализу земљишта, саветује Мимица Костић-Ђорђевић, дипл. инж. воћарства и виноградарства из ПСС службе у Пироту. Прихрана без урађене анализе је оквирна и може бити и контрапродуктивна. Јако је битна и pH вредност земљишта, односно киселост да би се правилно одабрала формулација ђубрива као и количина.

shutterstock

Азот додат ђубрењем рано у пролеће постићи ће своју највишу концентрацију у биљци током касног пролећа и лета, односно током највећих потреба за тим хранивом, истиче ова саветница. Довољна снабдевеност азотом осигурава несметан раст заметнутих плодова, спречава њихово одбацивање, а у току касног лета потпомаже диференцирање цветних пупољака. Азот је битан за спречавање превременог дозревања плодова, јер одржава физиолошку равнотежу квалитативних компоненти у плоду (однос киселина и шећера, садржај витамина, фенола) за време неповољних климатских услова.

Први корак је изабрати адекватно ђубриво. Сам избор зависи од киселости земљишта и времена примене, као и од жељених квалитативних састојака плода, односно сврхе узгоја. Пролећним ђубрењем осигуравамо сва хранива потребна за ново вегетацијско раздобље.

За саму прихрану се користе засебна азотна ђубрива попут URЕЕ или KАN-а. Осим наведених, азот може да се унесе путем NPK ђубрива разних формулација, нпр. NPK 20:10:10. UREA представља високо концентровано азотно ђубриво које садржи 46 % азота у амидном облику, а које се под повољним температурним условима лако разграђује у амонијумски и нитратни облик. Стога је препорука да се UREA додаје када температура земљишта достигне 10° C.

KAN представља азотно ђубриво амонијум нитрат којем је ради побољшања физичких особина додат млевени доломит. Садржи 27 % азота од чега је половина у амонијумском, а пола у нитратном облику те до 4,8 % магнезијума (МgО) и 6,5 % до 8,5 % калцијума (CаО). Препорука је да се укупна годишња количина азотних ђубрива подели на више оброка како би се ефикасно искористио азот и спречили већи губици.

Амонијум сулфонитрат је азотно сумпорно ђубриво с бројним еколошким, физикалним и хемијским предностима намењено исхрани воћака и винове лозе, јер повећава садржај протеина, шећера, суве материје, уља те наглашава обојеност плодова. Примењује се у прихрани у количини 150 до 400 kg/ha годишње с тим да се наведена количина подели на више оброка.

– Наука препоручује да се азотна ђубрива растурају у више наврата – подвлачи инж. Зафировић – Укупну количину азота треба поделити у четири оброка. Једна четвртина уноси се током јесење обраде а после бербе, да се потпомогне развој корена. Друга четвртина додаје се рано у пролеће, односно четири недеље пре цветања. Трећа се уноси одмах по опадању латица цветова и последња четвртина додаје се око 15. маја. Уколико рано наступи сушни период, ђубриво се уноси раније у пролеће.

Због интензивног раста корена у јесен, у овом периоду воћкма је потребно доста азота па је веома важно да га има довољно у земљишту. На пролеће опет почиње интензивни раст корена, затим цветање, оплодња, раст младара и плодова и азот је поново неопходан. Почетком лета замећу се цветни пупољци за род у идућој години, бујно расту младари, плодови па је опет потребно доста азота. Према томе, азотним ђубривима треба ђубрити у више наврата, посебно у јесен, пролеће и почетком лета.

Приредила: Светлана Мујановић

Пред вама је свих 20 џепних књига из серијала „Мој воћњак“, „Мој повртњак“, „Мој виноград“ и „Моје цвеће“. Књиге у формату 16×12цм у пуном колору на 64 стране, лаке за коришћење и увек при руци.

Мој воћњак ће вас упознати како да кренете и почнете да формирате свој засад, припремите земљиште, одаберете воћну врсту.

Ту су и Јабука, Вишња, Трешња, Крушка, Боровница, Јагода, Малина, Леска, Шљива, Кајсија, Ружа, Парадајз, Паприка, Кромпир, Краставац, Грашак, Пасуљ, Лукови и Виноград.