Насловна САВЕТИ СТРУКА Veliki posao pred veliki odmor

Veliki posao pred veliki odmor

398
Female farmer standing with arms crossed looking at camera. Young farmer standing in field with plant foil and tractor smiling.

Oktobar je najzreliji mesec, kažu. Još uvek, gde god noga kroči, širi se slatkast, primamljujući miris zrelog voća, grožđa, povrća… Sve te darove jeseni valja što pre pobrati, prikupiti, očistiti, uskladištiti ili od njih pripremiti zimnicu.

Voćnjak

Oktobar je vreme berbe dunja, mušmula, kasnih sorti jabuka i krušaka. Jabuke i kruške je najbolje pobrati u prvoj dekadi, a dunje i mušmule na granama mogu da ostanu do kraja meseca.

Oko mladih, proletos posađenih voćaka, potrebno je zemljište prekopati vilama na širinu od dvadesetak centimetara i taj deo pokriti malčom, piljevinom ili tresetom.

Ako ste planirali da na proleće voćnjak ili okućnicu obogatite nekom novom voćkom, iskopajte rupe, unesite stajnjak i mineralno đubrivo i pripremite ih za prolećnu sadnju.

Posle berbe počinje veliko spremanje u voćnjaku. Izvlače se iz krošnji suve i odlomljene grane i iznose iz zasada.

Voćari koji su uspeli da obezbede stajnjak ili drugo organsko đubrivo, treba da ga rasture po zasadu i odmah zaoru. Zaoravaju se i određene formulacije mineralnog đubriva, ono bez ili s minimumom azota.

  Povrtnjak

U pripremljene leje treba sejati spanać, ozimi grašak, rotkvice i salatu za proleće, a ovo povrće može se sejati i u plastenik za zimsku potrošnju.

Ko je pripremio leje za luk srebrnjak i beli luk može da ga posadi tokom ovog meseca. Vreme je i da se izvadi praziluk. To se obično radi krajem meseca, a na samom početku se još malo ogrne da bi beli deo bio što duži.

Ogrće se i celer rebraš. Neki povrtari praktikuju da lisne drške umotaju papirom i tako beli deo produže, pa se u njima smanjuje količina eteričnih ulja, a samim tim i gorčina, postaju ukusnije.

Baštovani koji po tradiciji u jesen seju mak, ovaj posao treba da završe tokom oktobra.

Korenasto povrće, koje se uvek ubira na kraju vegetacije, sada valja izvaditi, očistiti, prebrati i uneti u podrum, ostavu, frižider ili ga spremiti u zamrzivač.

Kupusnjače baštu napuštaju najkasnije, po neka biljka ostane i da se inati s zimom. Uglavnom, seku se glavice koje će se kiseliti. Prokelj i keleraba će sigurno dobro podneti prve blage mrazeve. Na brokoliju treba redovno odsecati sitne cvasti koje se formiraju na bočnim izbojcima, a same biljke se iz bašte uklanjaju posle mraza.

Paradajz koji je počeo da rudi, a ostao je zdrav, treba pažljivo obrati s peteljkom, složiti u čiste gajbice s peteljkom na dole, i staviti na dozrevanje. Dobro je ako je u blizini neka gajba jabuka.

Pre obrade ili ašovljenja baštu prvo treba „spremiti“. Počupaju se svi korovi, ako su već formirali seme odmah se pokupe u džak, iznesu iz bašte i spale.

Pčelinjak

Saće koje nije u košnicama treba zaštititi od moljca kako bi se moglo upotrebiti sledeće godine.

Medljikovac se mora zameniti sirupom.

Kako bi pčele zdrave i vesele dočekale proleće, za svako društvo valja obezbediti po 22 kg meda i tri do četiri rama polena. Stare ramove, koji se mogu upotrebiti, treba iskuvati,  kako bi se dezinfikovali.

Zelenilo

Ako je druga polovina septembra vreme sadnje malih lukovica tada je oktobar vreme za lale. Najbolje je da se sade lopaticom na dubinu od desetak centimetara.

Druga dekada je vreme za poslednje košenje travnjaka, a kosi se obično 2 cm iznad zemlje. Na prazna mesta rasuti seme odgovarajuće travne smeše.

Orezuju se i rasađuju božur i žive ograde.

Vinograd

Početkom meseca treba obrati i kasne sorte grožđa.

Vinogradarima je ovaj mesec uglavnom rezervisan za vađenje suvih ili već iznurenih čokota, popunjavanje praznih mesta u zasadu, i pripremu terena za podizanje novih vinograda. Krajem meseca može se započeti s ogrtanjem mladih čokota.

Gljive

Za sakupljanje pristižu dedovi, lisičarke, martinčice, maglenke, crne trube, modrikače. Nađu se i ukusne panjevčice, šampinjoni, šumsko pile, jablanovače…

Lekovito i začinsko bilje

Vegetacija je na izmaku pa bi trebalo da se izvadekoreni maslačka, lincure, koprive, čičke, odoljena i belog sleza i pripreme za sušenje.

Krajem ovog meseca, a nije kasno ni prvih dana novembra, vade se i sakupljaju koren gaveza, iđirota, zubače…