Насловна РАЗНО Zaštitita skladišta pre unosa novih klipova!

Zaštitita skladišta pre unosa novih klipova!

250

Štetočine u sladištima zrnaste robe se teško otkrivaju, jer su male i vidljive su tek kada se razmnože i naprave štetu. Pregled skladišta se obavlja kada se unose nove količine robe i ova metoda spada u preventivne. Mera je neophodona, jer štete koje insekti naprave u skladištima zrnaste robe i ambarima kreću se i do 25 odsto godišnje.

U skladištima najčešće štetočine su žitni žižak i žitni moljac. Diplomirani inženjer agronomije iz Kragujevca, Goran Varjačić, kaže da se oni u praznim skladištima kriju u pukotina, zidovima ili patosu, te su zbog toga preventivne mere najvažnije.

„Čišćenje i krečenje zidova i skladišnih prostora i uklanjanje zaostalih zaliha žitarica su prve mere koje se obavljaju pre nego što se unesu nove količine žitarica. U skladište treba uneti zdrave žitarice koje imaju manji postotak vlage. Hemijske tretmane praznih skladišta ima smisla raditi samo ako su pre toga obavljene pomenute preventivne mere“, kaže Goran Varjačić.

Foto: (Mick Baker) rooster – Flickr

Tokom celog perioda skladištenja potreban je oprez, kako bi se prisustvo štetočina na vreme oktrilo.

„Za rano otkrivanje štetočina koriste se feromonske klopke. Ukoliko se otkriju treba primeniti direktne mere suzbijanja pomoću insekticida i fumiganata, koji su bezbedni i dozvoljeni na našem tržištu. Kod žitarica preporučuje se preventivno tretiranje, jer sredstva koja se primenjuju za tu namenu ne suzbijaju insekte u zrnu, nego samo one koji su van zrna. Kada je u skladištu merkantilna roba, koja se direktno ili posle perade koristi za ishranu životinja i ljudi, mora se voditi računa o izboru insekticida. Nestručna primena može dovesti, ne samo do smanjenja kvaliteta proizvoda, već i težih posledica“, navodi Varjačić.

Žižak žita ekonomski je najznačajniji, a žitni moljac najopasniji. Žižak žita nanosi štetu na kukuruzu, ječmu, pšenici i zobi. Oštećuje celo zrno polaganjem jaja u njegovo jezgro. Osim u zrnu, razvija se i u brašnu, prekrupi ili grizu. U toku godine ima tri- četiri i više generacija. Odrastao žitni žižak je veličine oko 4 mm, braon do crne boje.

Žitni moljac poznat je po tome što nanosi veliku štetu na kukuruzu. Smanjuje težinu zrna i ono gubi upotrebnu vrednost. Ima dve do četiri generacije godišnje. Leptir je žukasto-braon boje, dužine oko 10 mm. Ženka polaže jaja u zrno ili između zrna. Ispiljena larva se ubuši u zrno hraneći se unutrašnjošći semena. Ako su zime blage razviće se veći broj generacija.

Tekst i foto: Biljana Nenković