Насловна ТЕМЕ ЗЕЛЕНИЛО Због чега пчелари воле ову фацелију?

Због чега пчелари воле ову фацелију?

454

Фацелија је једна од најмедоноснијих биљака. Сеје се већ у другој половини фебруара и почетком марта. Потребно јој је 45 дана да процвета. У пуном цвату је више од месец дана, а пошто се саморасејава, за зимску испашу довољно је заорати је средином јула.

„Фацелија је идеална за континуирану испашу пчела и препоручује се онима који баве стационарним пчеларством и не селе кошнице. Ако се посеје у пролеће, пчеле ће имати пашу од маја до септембра. Наиме, након завршетка мајског цветања, фацелија се заоре средином јула, како би у јесен пчеле имале храну“, каже Бојан Илић пчелар из села Трска код Раче Крагујевачке.

Илић има пола хектара под фацелијом, на парцели у близини кошница. Ова биљка је значајан извор нектара и полена.

„Она обилно и дуго цвета. Један цвет ове биљке даје до 4,5 милиграма нектара са концентрацијом шећера од 28 одсто. Мед од фацелије спада у најскупљи и има специфичну прозирно белу или светложуту боју, а у кошницама ће пчелари приметити љубичасте нијансе. Температуре на којима ова биљка успева су од 16 до 24 степена Целзијуса. Отпорна је на хладноћу и сушу. Зато би је требало што више сејати, поготову ако знамо да по селима има много запуштених парцела“, додаје Илић.

Фацелија је једногодишња биљка пореклом из Калифорније, а на европском континенту гаји се од 19. века. Осим за испашу пчела корисна је и за земљиште. Наиме, током вегетације усваја азот из земље и често се сеје као пострни усев. Може да се гаји на свим типовима земљишта, јер нема посебне захтеве.

Семе јој је ситно и сеје се на дубини од 1,5 до 2 центиметра у редове на размаку од 20 центиметара. Може да нарасте до 80, а корен иде у дубину до 70 центиметара. Његовим одумирањем у земљи остаје значајна количина органских материја, те је фацелија погодна и за поправљање структуре и састава земљишта.

Текст и фото: Биљана Ненковић